Anglo-arab
Környezet: mesterséges
Eredet: XIX. század
Jellege: melegvérű
Színek: pejtől a sárgáig
Hasznosítás: hátasló
Marmagasság: 170 cm |
Mint a neve is mutatja, az arab és az angol telivér keresztezéséből származik. Az a fajta, mely mindkét ős legjobb tulajdonságait örökölte. A keresztezéstől azt várják, hogy egyesítse az arabra jellemző egészséget, életerőt, és az angol telivér gyorsaságát, mozgását, annak néha túlzottan ideges természete nélkül.
Tenyésztés
Elmondhatjuk, hogy a fajta eredete Nagy-Britannia, de tökéletesítésére Franciaországban került sor. Itt 150 éve céltudatosan tenyésztik a következő ménesekben: Pau, Pompadour, Tarber és Gelos. Az angol változat jelentőségégben sokkal kisebb, mint a franciáké, bár néhány kiváló egyeddel rendelkeztek. A brit anglo-arab tenyésztésben angol telivér, arab telivér reciprok keresztezést használtak, és az utódokat visszakeresztezték. A francia anglo-arab tenyésztés két arab ménre, Massoudra és Aslanra, illetve három angol telivér kancára, Dairre, Common Mare-re és Selim Mare-re épült. A méneskönyvbe azt a lovat veszikfel, melynek vérében 25% az arabhányad és ősei kizárólag arab, angol telivér vagy anglo-arab lovak.
Jellemző tulajdonságok
Küllemében az anglo-arab egyre inkább az angol telivérhez kezd hasonlítani. A fej egyenes, a lapockák dőltek, és a mar kifejezett. Bár az anglo-arab nem olyan gyors, mont a telivér, de testrészei, különösen a hátsó végtagok a kiváló vágtamozgásra teszik alkalmassá. Az arabbal összehasonlítva jóval nagyobb és tömegesebb. Az állkapocs nem húsos, a toroktájék vékonyabb, mint az arabé. Kemény, jó minőségű csontozat, egészséges végtagok, szabályos lábszerkezet jellemzi. Franciaországban a fajta részére nemzetkezö szintű ugró-, military-, és díjlovagló versenyeket rendeznek.
A fajta kialakulása
Angol telivér: Méretet, mozgást, vágtázó-, és versenyzőképességet adott.
Arab telivér: Egészséges szervezetet, keménységet, kitartást és kezes természetet örökített.
Képek
|